آموزشها

خانه هوشمند و اطلاعات لازم در مورد آن

خانه هوشمند و اطلاعات لازم در مورد آن

خانه هوشمند و اطلاعات لازم در مورد آن

خانه هوشمند و اطلاعات لازم در مورد آن

 

خانه هوشمند به عنوان نسلی نوین از املاک مسکونی در حال توسعه و فراگیر شدن است. بسیاری از ما حتما شنیده‌ایم که شهرک‌های ویلایی تمام هوشمند یا اپارتمان‌های هوشمند با قابلیت‌ها و ظرفیت‌های پیشرفته و مدرنِ مبتنی بر تکنولوژی، در حال ساخت و توسعه‌اند. به نظر می‌رسد پیشرفت پر سرعت فناوری، افزایش ظرفیت و قابلیت استفاده از  لوازم دیجیتال و آنچه مرتبط به اینترنت بوده، صنعت ساختمان و به تبع خرید و فروش انواع ملک را دگرگون کرده است. به صورتی که در آینده‌ای بسیار نزدیک و ای‌بسا همین الان تاثیرات آن قابل مشاهده است.

این روزها بسیاری از افراد با اختصاص بودجه‌ای معین به دنبال خانه‌ هوشمند، ویلا و آپارتمان هوشمند هستند. تجربه اقامت در خانه هوشمند به یمن دستگاه‌های متصل به اینترنت برای نظارت و مدیریت از راه دور لوازم و سیستم‌های خانگی، مانند سیستم‌های امنیتی یا کنترل و پایش انرژی، تجربه بسیار خوش‌آیند و کارآمدی را رقم می‌زند.

توصیف خانه هوشمند

فناوری خانه هوشمند، که اغلب به عنوان اتوماسیون خانه یا  domotics که ریشه در حرف لاتین «domus» داشته، اشاره به ظرفیتی فناورانه در ساختمان (ویلا یا آپارتمان) دارد. در این فناوری، کنترل دستگاه‌های هوشمند خانگی، موارد امنیتی، یا آنچه باعث آسایش و آسودگی در خانه خواهد شد، ماننده پنجره‌ها، پرده‌ها یا درب پارکینگ و همچنین مواردی از قبیل کنترل و پایش آب، برق، گاز و … تماما به‌واسطه موبایل، تبلت یا لپتاپ و از طریق اپلیکشین‌ها مدیریت و کنترل می‌گردد.

یک ساختمان هوشمند ساختمانی است که در بر دارنده محیطی پویا و مقرون به صرفه به وسیلهٔ یکپارچه کردن چهار عنصر اصلی یعنی سامانه‌ها، ساختار، سرویس‌ها، مدیریت و رابطه میان آن‌ها است.

اصولا تلفن هوشمند یا سایر اشیا و تجهیزات محیط پیرامون‌ منزل که به شبکه اینترنت متصل شده (IoT) ، از طریق یک پنل مدیریتی، نرم افزار یا اپلیکیشن، به راحتی با هم هماهنگ و قابل کنترل هستند. از این موضوع نباید غافل شویم که برند‌های معتبر لوازم خانگی مثل سامسونگ، ال جی و دیگر برند‌ها، در تولید محصولات لوازم خانگی‌شان، از ماشین لباسشویی و تلوزیون تا یخچال و دیگر محصولات، تمرکز را روی همین بحث هوشمندسازی گذاشته‌اند. با این تغییرات به نظر می‌رسد که خانه هوشمند همراه با لوازم هوشمند به زودی و با سرعت هرچه تمام‌تر همه‌گیر خواهد شد.

خانه هوشمند چیست

 

تکنولوژی‌های رایج در خانه‌های هوشمند

 • راهکارهای روشنایی هوشمند
 • وسایل سرگرمی هوشمند برای خانه
 • لوازم خانگی هوشمند
 • ابزارهای هوشمند خانه مثل سنسور‌های دما یا آبیاری گیاهان
 •  پرده هوشمند
 • دوربین‌های هوشمند مدار بسته خانه
 • قفل‌های هوشمند
 • درب بازکن و گجت‌های هوشمند گاراژ
 • سنسورهای خانه
 • تشخیص صدای هوشمند و محصولات فعال شونده با صدا
 • پنجره‌های هوشمند
 • محصولات خانه هوشمند سازگار با محیط زیست
 • کنترل از راه دور
 • اپلیکیشن‌های موبایل برای کنترل

 

مواردی از فناوری‌های ساختمان هوشمند

تقریباً در هر جنبه ای از زندگی که فناوری وارد فضای داخلی شده است (لامپ، ماشین ظرفشویی و غیره) شاهد جایگزینی برای خانه هوشمند بوده‌ایم:

تلویزیون‌های هوشمند برای دسترسی به محتوا از طریق برنامه‌های کاربردی مانند فیلم و موسیقی درخواستی، به اینترنت متصل می‌شوند. برخی از تلویزیون‌های هوشمند همچنین شامل تشخیص صدا یا اشاره هستند.

سیستم‌های روشنایی هوشمند علاوه بر قابلیت کنترل از راه دور و سفارشی سازی، می‌توانند زمان حضور سرنشینان در اتاق را تشخیص داده و در صورت نیاز نور را تنظیم کنند. لامپ‌های هوشمند همچنین می‌توانند روشنایی خود را بر اساس روشنایی روز تنظیم و تغییرات را اعمال کنند.

ترموستات‌های هوشمند که متصل به Wi-Fi  هستند به کاربران امکان می‌دهد دمای خانه را تنظیم، نظارت و از راه دور کنترل کنند. این دستگاه‌ها بر اساس رفتار صاحبان خانه هوشمندانه می‌اموزند و به طور خودکار تنظیمات را تغییر می‌دهند تا حداکثر راحتی و کارایی را برای ساکنان فراهم کنند. ترموستات‌های هوشمند همچنین می‌توانند مصرف انرژی را گزارش کرده و به کاربران یادآوری کنند که باید فیلترها را تغییر دهند.

با استفاده از قفل‌های هوشمند و دربازکن‌های اتوماتیک گاراژ، ساکنین خانه هوشمند به راحتی می‌توانند بر باز و بسته شدن در پارکینگ نظارت داشته باشند. قفل‌های هوشمند همچنین می‌توانند زمان نزدیک بودن ساکنان را تشخیص داده و درها را برای آنها باز کنند.

 

با دوربین های امنیتی هوشمند، ساکنان می‌توانند هنگام دور بودن یا تعطیلات از اوضاع خانه باخبر شوند یا اطراف خانه را به راحتی بررسی و کنترل کنند. این موضوع برای افرادی که در شهرهای دیگر دارای خانه دوم یا ویلا هستند بسیار کارآمد است. سنسورهای حرکت هوشمند همچنین می‌توانند تفاوت بین ساکنین خانه، بازدیدکنندگان (افراد غریبه)، حیوانات خانگی و سارقین را تشخیص دهند و در صورت تشخیص رفتار مشکوک این قابلیت را دارند که مستقیما با مرکز فوریت‌های پلیسی تماس بگیرند.

در بخش مراقبت و نگهداری از حیوانات خانگی می‌توان با تغذیه کننده‌های هوشمند، فرایند آب و غذا را به صورت خودکار تنظیم کرد. علاوه بر این  گیاهان آپارتمانی و چمنزارها را می توان با استفاده از تایمرهای متصل به هم آبیاری کرد. جدا از این مانیتورهای پایش خانه هوشمند می‌توانند این قابلیت را داشته باشند اتصالات برق و خرابی را تشخیص دهند و به طور اتوماتیک لوازم الکترونیکی را از مدار برق خارج کنند تا دچار سوختگی نشوند.

در مواردی مانند قطعی آب ناشی از آسیب یا یخ زدن لوله‌ها سنسورها حساس خواهند شد و کنترل ورودی را گزارش خواهند کرد. در خانه هوشمند می‌توان انواع لوازم آشپزخانه، از جمله قهوه سازهای هوشمند را طوری تنظیم کرد که یک فنجان قهوه تازه را به طور خودکار در زمان مشخص آماده کند.

یخچال‌های هوشمند که تاریخ انقضا مواد غذایی را ثبت و اعلام می‌کنند، یا مواردی که می‌توانند لیست خرید ایجاد کنند یا حتی دستور العمل‌هایی غذایی بر اساس مواد موجود در یخچال تهیه کنند. اجاق گازها، ماشین لباسشویی وسایر موارد همگی از ظرفیت‌های خانه هوشمند برای راحتی و آسودگی‌ست.

آپارتمان هوشمند در انزلی

 

مزایا و معایب خانه هوشمند

یکی از مهم‌ترین مزایای خانه هوشمند، آرامش خاطر صاحبان خانه است. سیستم‌های اتوماسیون خانگی به مالکان این امکان را می‌دهد تا از راه دور خانه‌های خود را زیر نظر داشته باشند و همه موارد را کنترل کنند؛ چه روشن بودن دستگاه قهوه‌ساز باشد چه قفل نکردن در خانه.

آپارتمان یا ویلاهای هوشمند می‌توانند ترجیحات ساکنین منزل را براحتی شخصی‌سازی کنند. به عنوان مثال، ساکنین ویلاها یا اپارتمان‌های هوشمند می‌توانند عملکرد درب گاراژ خود را برای باز کردن، چراغ‌ها و تنظیمات نور منزل در ساعات مختلف روز، سیستم گرمایش یا سرمایشی خانه و هم چنین سیستم پخش صوتی منزل را در زمان ورود یا حضور و از این دست موارد تنظیم کنند.

با این حال، سیستم‌های اتوماسیون خانگی در طی سال‌های اخیر با توجه به تبلیغات و توسعه تکنولوژی تا حدی  رواج پیدا کرده‌اند اما خانه هوشمند به نظر می‌رسد به باور عمومی نقاط ضعفی هم دارد. برخی اشاره به پیچیدگی استفاده از این ابزار یا برنامه‌ها کرده‌اند.

ویلا هوشمند در انزلی

برخی از افراد نیز به طور کل با فناوری مشکل دارند یا با اولین اشکال یا نقص از آن دست می‌کشند. تولیدکنندگان و توسعه‌دهندگان خانه‌های هوشمند بر روی کاهش پیچیدگی و بهبود تجربه کاربری (حس استفاده مطلوب، لذتبخش و راحت) کار می‌کنند تا آن را برای کاربران در هم ساده و هم لذت‌بخش کنند.

مسئله مهم دیگر امنیت خانه هوشمند است. یک گزارش در سال ۲۰۱۶ نشان داد که ۸۰ درصد از مصرف کنندگان آمریکایی نگران امنیت داده‌های خانه هوشمند خود هستند. اگر هکرها بتوانند به یک دستگاه هوشمند نفوذ کنند، به طور بالقوه می‌توانند چراغ‌ها و دزدگیرها را خاموش کرده و قفل درها را باز کنند و خانه را در وضعیت نفوذ قرار دهند. علاوه بر این، هکرها می‌توانند به طور بالقوه به شبکه صاحب خانه دسترسی پیدا کنند که منجر به حملات بدتر یا حذف اطلاعات می‌شود.

 

علاوه بر امنیت خانه، بسیاری از مخالفان خانه‌های هوشمند نگران حفظ حریم خصوصی داده‌ها هستند. گزارش NTT Data نشان داد ۷۳ درصد از مصرف کنندگان نگران حریم خصوصی داده های به اشتراک گذاشته شده توسط دستگاه های خانه هوشمند خود هستند.

در حالی که تولیدکنندگان دستگاه‌های خانگی و پلتفرم‌های هوشمند ممکن است داده‌های مصرف کننده را برای بهینه یا هماهنگ کردن محصولات خود یا ارائه خدمات جدید و بهتر کردن تجربه کاربری جمع‌اوری کنند؛ بنابراین اعتماد و شفافیت تولیدکنندگان که به دنبال جذب مشتریان جدید هستند بسیار مهم است.

در پایان برای مطالعه مقالات بیشتر در این خصوص به صفحه دکوراسیون و معماری مراجعه کنید. علاوه بر این برای بازدید از عناوین متنوع می‌توانید وارد صفحه اصلی بانک املاک خیاوی شوید.

 

 

منبع:https://www.khaneanzali.com/

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید