آموزشها

دیزاین و دکور آپارتمان ۸۰ متری به بهترین شکل 

دیزاین و دکور آپارتمان ۸۰ متری به بهترین شکل 

دیزاین و دکور آپارتمان ۸۰ متری به بهترین شکل

دیزاین و دکور آپارتمان ۸۰ متری به بهترین شکل

 

چگونه آپارتمان ۸۰ متری را به بهترین شکل ممکن دیزاین و دکور میتوان کرد؟ این سوال، پرسش بسیاری از خانه‌داران ایرانی‌ بوده و هست.

با توجه به کمبود مساحت، استفاده از رنگ­‌ها برای بزرگ­تر نشان دادن فضا، استفاده بهینه از قسمت­‌های مختلف، استفاده از نور متناسب با محیط و …  راهکارهایی­‌ هستند که در طراحی واحد‌های ۸۰ تا ۹۰ متر یا کوچک­‌تر به شما کمک می کنند. اینکه چگونه یک آپارتمان ۸۰ متری را به بهترین شکل ممکن دیزاین و دکور کنیم شاید برای خیلی‌ها سردرگمی به همراه داشته باشد اما بررسی ۳ایده ساده در مقاله خیاوی راه را برای شما هموارتر می کند.

دیزاین و دکور آپارتمان‌های ۸۰ متری

با این­‌که این خانه  فقط ۸۰ مترمربع زیربنا دارد اما بسیار بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. آن هم به دلیل طراحی صحیح و متناسب با متراژ آن است. که باعث شده از تمامی فضاها به بهترین نحو استفاده شود. و رنگ­‌آمیزی در طراحی داخلی بازنمود درستی داشته باشد.

طراحان از روش‌های گوناگون برای ایجاد فضاهای مختلف در این خانه­‌ها استفاده می‌کنند. تا کاربری مفیدتری داشته باشند. در این خانه از قفسه‌های کتاب برای تفکیک اتاق‌ها و از دیوارها برای نگهداری وسایلی مانند گیتار، کفش و لوازم دیگر استفاده شده است.

در این دیزاین، یک فضای مخصوص برای کودک در پشت قفسه کتاب‌ها تعبیه شده که بدین ترتیب آن را از میز کار جدا می­‌کند. گیتار الکتریک به عنوان یک قطعه هنری به دیوار آویخته شده، در حالی که براحتی می‌توان آن را جابجا کرد و برداشت.

چگونه یک آپارتمان 80 متری را به بهترین شکل ممکن دیزاین و دکور کنیم؟
«قفسه‌های کتاب برای تفکیک اتاق‌ها و از دیوارها برای نگهداری وسایلی مانند گیتار، کفش و لوازم دیگر»

تاثیر انتخاب بافت و رنگ مناسب در خانه­‌های کوچک

طراح این خانه، از بافت و رنگ‌های گوناگون برای تعریف فضاهای مختلف استفاده کرده است. دیوار پشتی اتاق نشیمن دارای یک کاغذ دیواری جالب با طرح چوب است که آن را از آشپزخانه متمایز می‌کند. استفاده از مبلمان آبی باعث شده که این خانه ۸۰ متری دل­باز جلوه کند. استفاده از رنگ زرد برای چراغ مطالعه و چهارپایه‌ها باعث شده که فضای خانه یک­پارچه شود.

از اثرات استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون داخلی خانه به تفصیل در مقاله تاثیر روانشناسی رنگ بر طراحی و دکوراسیون منزل صحبت کرده­‌ایم. باید بدانید استفاده از رنگ خاکستری برای مبل‌ها و کاناپه می‌تواند محیط را خنثی نشان دهد.

در عوض استفاده از مثلا یک کوسن به رنگ زرد خردلی در کنار خاکستری ترکیبی بی­‌نظیر می‌سازد. کاشی‌های به رنگ آبی روشن در پشت وان حسِ آرامش‌بخشی دارند. و رنگ کف‌پوش حمام هم آن را تکمیل می‌کند. استفاده از طرح چوب و طیف رنگ‎های مختلف در این حمام کوچک، ساده اما منظم و مجلل است.

چگونه یک آپارتمان 80 متری را به بهترین شکل ممکن دیزاین و دکور کنیم؟
«استفاده از طرح چوب و طیف رنگ‎های مختلف در این حمام کوچک، ساده اما منظم و مجلل است.»

 

حداکثر استفاده از کمترین فضا در محیط‌­های کوچک

طراحان با استفاده از قفسه‌های قابل حرکت در اتاق خواب باعث ایجاد فضای بیشتر می‌شوند. کتاب‌ها به جای گذاشته شدن در  قفسه‌های سنتی، روی دیوار قرار می‌گیرند. این کار خیلی هنری به نظر می‌رسد. کف چوبی برای طراحی اتاق، بازنمودی از حس طبیعت زنده در خانه است.  انتخاب این کف­پوش چشم‌ را به سمت پنجره‌ها سوق خواهد داد.

استفاده از رنگ‌ها به طور تصادفی بر روی دیوارها به جای کاغذ دیواری تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. در این خانه هنر آبرنگ در بالای تخت، چشم‌ها را به سمت سقف اتاق سوق داده و از این طریق به وسیع­‌تر نشان دادن فضا کمک خواهد کرد.

چگونه یک آپارتمان 80 متری را به بهترین شکل ممکن دیزاین و دکور کنیم؟
«هنر آبرنگ در بالای تخت، چشم‌ها را به سمت سقف اتاق سوق داده»

نکته دیگر در بزرگتر نشان دادن فضا، استفاده از کاناپه‌های  چندوجهی است. با قرار دادن این کاناپه‌ها در یک گوشه از هال، هم می‌توانید رو به تلویزیون و هم پشت به آن بنشینید. این ترفند ساده کمک می‌کند که بدون به هم ریختن اتاق، بیشترین استفاده را از فضا ببرید. به این ترتیب می‌توانید از مهمانان خود در مقابل تلویزیون یا رو به فضای آشپزخانه پذیرایی کنید.

 

ایجاد حس نشاط و آرامش در فضای خانه­‌های کوچک

به اتاق خواب این خانه نگاه کنید. کاغذ دیواری­‌ طرح پرنده. این کاغذ دیواری اصلا مصنوعی جلوه نمی‌کند و احساسی از نشاط را به بیننده منتقل می­‌سازد. قفسه‌های شناوری که در کنار تخت قرار دارند، بر دیوارِ روبروی تخت هم نصب شده‌اند و روی هرکدام آثار هنری مختلفی قرار داده شده است.

ایجاد حس نشاط و آرامش در فضای خانه­‌های کوچک-چگونه یک آپارتمان ۸۰متری را به بهترین شکل ممکن دیزاین و دکور کنیم؟
«کاغذ دیواری اصلا مصنوعی جلوه نمی‌کند و احساسی از نشاط را به بیننده منتقل می­‌سازد»

رنگ پرده‌ها نیز کاملا با ملافه‌های تخت تطابق دارند. قالیچه ضخیم پهن شده روی زمین، اتاق را دنج‌تر و صمیمانه­‌تر نشان می‌دهد. وجود یک راهروی تنگ و باریک در برخی خانه‌ها از مشکلات آن محسوب می­‌شود. اما طراحان این واحد ۸۰ متری به این مسئله هم فکر کرده‌اند. پنجره‌های بزرگی در این مسیر قرار گرفته­‌اند. یک اثر هنری روی دیوار قرار دارد. و فضایی به ساماندهی مدارک یا دفترچه‌های موردنیاز اختصاص یافته است. برای آنکه فضا ساده بماند، طراح از یک نقشه جهان چوبی استفاده کرده تا با کف‌پوش و پرده‌ها هماهنگ باشد.

چگونه یک آپارتمان ۸۰متری را به بهترین شکل ممکن دیزاین و دکور کنیم؟
«برای آنکه فضا ساده بماند، طراح از یک نقشه جهان چوبی استفاده کرده تا با کف‌پوش و پرده‌ها هماهنگ باشد.»

وجود یک دیوار با پنجره‌های بزرگ باعث می‌شود که نور به فضای میز چوبی که یک سطح بالاتر قرار دارد بتابد. و باعث شده این سطحِ سکومانند از باقی نقاط متمایز شود. بقیه قسمت‌ها در سطح پایین‌تری قرار دارند. نورپردازی در سطوح مختلف افراد را به خواندن، لم دادن یا نشستن و خوردن یک میان‌وعده دعوت می‌کند.

 

جمع بندی

وقتی سطح زیربنای خانه محدود است، باید خلاقیت به خرج دهید. به اتاق­‌های خانه­‌ موردنظر نگاه کنید. آنها برای اهداف مختلفی طراحی و برنامه­‌ریزی شده‌­اند. درخانه مذکور طراح به جای ساختن دیوارهای متعدد که باعث می‌شود فضا کوچک به نظر برسد، تصمیم گرفته که از قفسه‌های کتاب برای تفکیک اتاق­‌ها استفاده کند. ورودی خانه رو به اتاق نشیمن است و قفسه کتاب فضای سقف تا کف را در بر می‌گیرد.

گاهی اوقات تصورِ یک خانه زیبا با سطح بنای کوچک دشوار است. این نقشه به شما کمک می‌کند که کل فضا را تجسم کنید. به این ترتیب می‌توانید ارتباط بین فضای کار، بخش ویژه کودک و فضای سرگرمی را دریابید. همچنین می‌توانید ببینید که فضای اتاق نشیمن رو به آشپزخانه است. با این‌که سطح بنا فقط ۸۰ متر مربع است، تا حد توان از این فضا استفاده شده است!

 

 

با نگاه به نقشه خانه می‌بینید که عرض اتاق خواب خیلی کم است. این طراحی به رفع مشکل کمبود فضا کمک می‌کند. وقتی فضای خانه کوچک است، استفاده از دیوارها به عنوان انباری یک فکر هوشمندانه است. ورودی خانه می‌تواند با یک آویز لباس و یک سکو کوچک برای گذاشتن کفش‌ها بر روی آن طراحی شود.

 

استفاده از آینه باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شود. همچنین داشتن یک انباری اضافی در حمام از نکات ریزی است که در خانه‌های با متراژ کم به شما کمک خواهد کرد. شما می‌توانید حوله‌ها و کاغذ توالت‌ها را در زیر سینک آن نگه دارید. شاید خیلی دم دستی به نظر برسد، اما مانند بقیه نقاط اتاق‌ها، مدرن و شیک جلوه می‌کند.

منبع: HOME DESIGNING

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید