آموزشها

بهترین روش قیمت‌گذاری خانه چیست؟

روش قیمت گذاری خانه ملک زمین

روش قیمت گذاری ملکی

برای بسیاری از صاحبان ملک، خصوصاً مالکان ملک‌های مسکونی، پیش می‌آید که در قیمت‌گذاری خود دچار سردرگمی و تردید شوند.  چه بسا قیمتی نادرست را برای فروش یا اجارۀ ملک خود انتخاب کنند.  در نتیجه به هدف مورد نظر، که فروش یا اجارۀ با قیمت مناسب است، دست نیابند.

یکی از روش‌هایی  برای قیمت‌گذاری خانۀ از آن استفاده می‌کنند، مراجعه به بنگاه‌های مشاورۀ املاک است. در محدودۀ ملک و پرسش در مورد قیمت مناسب برای فروش یا اجارۀ آن. این راهکار اگرچه یکی از روش‌های کارآمد و مناسب برای قیمت‌گذاری خانه است با این حال نباید آن را تنها گزینۀ موجود نگاه دید و فقط به قیمت پیشنهادی از سوی مشاور املاک بسنده کرد.

آگاهی از قیمت ملک هرچه دقیقتر باشد برای مالک، بلکه برای خریدار ملک یا اجاره‌کننده نیز بسیار مفید و کارآمد خواهد بود. چرا که در صورت نداشتن اطلاعات کافی در مورد قیمت‌گذاری ملک ممکن است خریدار یا مستأجر در دام برخی از افراد سودجو بیوفتند. افراد سودجو که قصد دارند مبلغی بیش از ارزش واقعی ملک خود را از طرف معامله دریافت کنند.  این امر در حال حاضر که نه تنها قیمت املاک بلکه قیمت تمامی کالاها و خدمات در حال نوسان است.

بهتر آن است که صاحب ملک از قیمت‌ مناسب ملک خود، در شرایط اقتصادی در زمان فروش یا اجاره، آگاهی کامل داشته باشد. سپس می‌تواند با توجه به فاکتورهای مهم در قیمت‌گذاری خانه، آن را ثبت کرد. سپس ملک خود را برای فروش یا اجاره در فایل‌های بنگاه‌های مشاوره املاک، سایت‌های طراحی ‌شده برای فروش و خرید آپارتمان و اجارۀ خانه ثبت کنید.

در این نوشته قصد داریم به برخی از مهمترین نکاتی که یک مالک باید به هنگام قیمت‌گذاری خانه نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشد، بپردازیم. توجه به این نکات سبب خواهد شد مالک بتواند ملک خود را به بهترین قیمت ممکن و در کوتاهترین زمان به فروش برساند یا اجاره دهد.

با دانستن روش‌های قیمت‌گذاری، برای خرید یا فروش ملک، با آگاهی بیشتری وارد معامله می‌شوید. اینگونه احتمال ضرر و زیان کمتر می‌شود.

برای قیمت‌گذاری خانه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

چند عامل در قیمت‌گذاری ملک مهم هستند که در ادامه آن‌ها را به صورت موردی برخواهیم شمرد. و توضیحی مختصر در باب هر یک ارائه خواهیم کرد.

شرایط ملک از نظر نوع سند

این فاکتور یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین قیمت کارشناسی ملک است. در درجۀ اول باید به این نکته توجه داشت که آیا اصولاً ملک دارای سند هست یا خیر. در برخی از شهرهای کشور خانه‌های زیادی به شکل قولنامه‌ای معامله می‌شوند.

  • باید توجه داشت که قیمت املاک قولنامه‌ای به مراتب کمتر از املاک سنددار است.
  • در میان املاک دارای سند نیز، انواع مختلف سند در قیمت‌گذاری خانه مؤثر هستند.

 

فروشنده و خریدار هر دو باید به نوع سند ملک توجه داشته باشند. و با توجه به آن ملک را قیمت‌گذاری کنند. مانند سند شخصی، سند اوقافی، سند تعاونی و دیگر انواع اسناد

 

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید