آموزشها, سلامتی

موم

موم عسل چه خواصی دارد ؟

موم عسل از حدود یازدهمین روز تا هنگامی که زنبورها برای جمع آوری شهد به پرواز در می آیند، به وسیله کارگران هنگامی که آنها تغذیه لاروها را متوقف می سازند، تولید می شود. موم زنبورعسل معجزه زنبور عسل است. شانه از هیچ چیز ساخته نشده است و به عنوان یک خانه، یک مهد کودک و یک انبار غذا سرو می شود. در طول هزاره ها، زنبورها فهمیده اند که با ساختن شانه های خود به صورت شش ضلعی، شانه ها بیشترین مقدار عسل را نگه می دارند و به حداقل موم احتیاج دارند. از نظر علمی، موم زنبور عسل یک ماده طبیعی است که توسط زنبورهای عسل کارگر از غده های موجود در زیر شکم آنها ترشح می شود. این موم ترشح شده به عنوان مقیاس موم زنبور عسل شناخته شده است. یک مقیاس موم تقریباً 3 میلی متر قطر و ضخامت 1/10 میلی متر است.

کاربرد موم

موم زنبور عسل تاریخ بسیار غنی دارد و دارای کاربردهای بسیار گسترده تری نسبت به سایر محصولات زنبور عسل است. در گذشته، موم زنبور عسل به ویژه برای شمع سازی بسیار ارزشمند بود، زیرا از نقطه ذوب بالاتری نسبت به بسیاری از موم های دیگر برخوردار بود، بنابراین شمع ها در هوای گرم به صورت قائم باقی می ماندند. موم زنبور عسل همچنین برای مدل سازی و ریخته گری مورد مصرف قرار می گرفت. اما امروزه کاربرد موم در مصارف پزشکی و درمانی، مورد توجه بسیاری از دانشمندان قرار گرفته است.

 1. درمان ترک های رو بدن
 2. درمان عفونت های پوستی و خارش پوست
 3. تسکین درد مفاصل
 4. خاصیت مرطوب کنندگی
 5. درمان اگزما
 6. بهبود مشکلات کبدی
 7. کم کردن کلسترول خون
 8. مرهم لب
 9. بهبود چین و چروک
 10. درمان بواسیر
 11. درمان نقرس

نکته : 

در صورت مصرف موم عسل به صورت خوراکی حتما باید آن را به صورت آدامس بجوید و بعد از این که عسل آن تمام شد می توان آن را دور ریخت. هرگز موم را قورت ندهید؛ زیرا هضم آن بسیار سخت است.

هشدار

با توجه به این که تمام مواد طبیعی برای سلامت ما بی خطر هستند، اما باید این نکته را در نظر گرفت که موم زنبورعسل هم مانند هر چیز طبیعی دیگر در صورت مصرف دوز بالای آن مشکلاتی را برای هر فرد ایجاد می کند. پس در مقدار مصرف آن احتیاط کنید.

هشدار

در موم زنبورعسل معمولا مقداری گرده گل، بره موم و گاها نان زنبورعسل مشاهده می شود. بسیاری از افراد به فرآورده های زنبورعسل و یا شاید یکی از این محصولات حساسیت داشته باشند. پس بهتر است قبل از مصرف موم زنبور و یا هر محصول دیگری از زنبور عسل، مطمئن شوند که آیا دارای واکنش های آلرژیک به موم زنبور هستند یا خیر؟

یک فکر در مورد “موم

دیدگاهتان را بنویسید