آموزشها

نکاتی در خصوص بازسازی خانه

نکاتی در خصوص بازسازی خانه

نکاتی در خصوص بازسازی خانه

نکاتی در خصوص بازسازی خانه

 

بازسازی ملک، فرقی ندارد، بازسازی آپارتمان باشد یا یک خانه ویلایی قدیمی، همیشه موضوعی چالش برانگیزه برای افراد بوده است. بسیاری از افردا قصد بازسازی خانه را دارند اما نه بریف اجرایی دارند و نه یک برنامه منسجم. در صورت نداشتن برنامه مدون، احتمالا این فرآیند ساختمانی برایتان دردسر ساز خواهد شد.

بسیاری از عوامل در یک منزل مسکونی می‌تواند بر سبک زندگی یا جریان زندگی تاثیر بگذارد. برخی کارشناسان بر این باورند که وقتی مردم تصمیم می‌گیرند خانه‌های خود را بازسازی کنند، صرفا به تصاویر انتزاعی یا ذهنی از آشپزخانه جدید یا تغییر وضعیت پذیرایی و اتاق‌ها بسنده کرده‌اند، در حالی که این خطاست. باید به جزییات توجه کنید.

حتما لیستی از تمام نیازهای اعضای خانواده تهیه کنید. مواردی که در ان آینده‌نگری شده باشد. در این مقاله به مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام بازسازی ملک به آن توجه کنید پرداخته‌ایم. در نظر داشته باشید که حتما باید اولویت‌ها را مشخص کنید. مقوله زمان تخمینی پروژه یا گفتگو با چندین پیمان‌کار زبده. موارد دور از انتظار در خلال پروژه بازسازی را حتما مدنظر داشته باشید. در ادامه ۹ نکته مهم را بررسی خواهیم کرد.

۱. درنظر گرفتن زمان زندگی در خانه فعلی

به این نکته توجه کنید که آیا قرار است ۵ سال، ۱۰ تا ۲۰ سال یا یک عمر در خانه خود زندگی کنید؟ اگر کوتاه مدت باشد، تصمیم‌گیری آسان‌تر است و به احتمال زیاد تغییرات بزرگ لازم نیست یا مقرون به‌صرفه نخواهد بود. اگر خانه‌ای قدیمی دارید، و اگر ساختار جمعیتی خانواده تغییر کرد، یعنی کودک نوپا یا سالمند دارید شاید وقت ان رسیده به طور کل خانه را عوض کنید چون لزوما با بازسازی، کلیت امر تغییری نخواهد کرد. اگر قصد دارید خانه‌ای را در آینده نگه دارید، خرید مصالح و متریال با کیفیت باید الویتتان باشد.

 

 

۲. مصاحبه با چند پیمانکار

حتما باید با چند پیمانکار مختلف مشورت کنید. از آنها بریف یا برنامه اجرایی دریافت کنید. نیازمندی‌های خود را در یک لیست تدوین و در اختیار انها قرار دهید و درخصوص کلیه ابعاد پروژه بازسازی از آنها مشاوره بگیرید. از آنها نمونه کار دریافت کنید. در نهایت قیمت‌ها را بررسی کنید. هیچوقت به اولین پیشنهاد یا طرح بسنده نکنید.

۳. شروع نوسازی از آشپزخانه

بسیاری از افراد یا صاحبان منازل می‌خواهند بدانند ترتیب بازسای ملک باید به چه صورت باشد؟ همیشه بهتر است از آشپزخانه شروع کنید. تکمیل آشپزخانه و بهبود دکوراسیون آن احتمالا تاثیر بیشتری بر ارزش ملک خواهد گذاشت. آشپزخانه فضایی استراتژیک در خانه است.

در بررسی گزارشی درباره تاثیر بازسازی (انجمن ملی صنعت بازسازی ۲۰۱۹)، برآورد شده بود که صاحبان خانه در صورت فروش خانه خود می‌توانند ۵۹ درصد از هزینه بازسازی کامل آشپزخانه را بازیابی کنند. علاوه بر این برای بسیاری از خریداران مخصوصا خانم‌ها آشپزخانه بسیار مهم است. ضمن اینکه احتملا بازسازی آشپزخانه گرد و غبار زیادی ایجاد کند. و سایر موارد را تحت تاثیر قرار دهید.

۴. منتظر موارد غیر منتظره باشید

هر خانه‌ای دردسرهای پنهان زیادی دارد که تا قبل از کالبد شکافی آن به هیچ عنوان نمی‌توان آن را پیش بینی کرد. احتمالا با شروع پروسه بازسای ملک موارد غیر قابل پیش بینی ظاهر خواهد شد. مانند زمانی که پیمانکار شما به شما می‌گوید که ساختار کفت منزل به دلیل جابجایی تیرچه مرکزی در زمان اندازه‌گیری کفپوش‌های چوبی اصلا شرایط ایده‌الی برای نوسازی ندارند. باید منتظر موارد غیره منتظره باشید و این موضوع مهم را در برنامه زمانی و جدول هزینه‌ای خود بگنجانید.

 

۵. درک نیاز‌های فعلی برای نوسازی

در قسمتی از مقاله عنوان کردیم تغییر جمعیت خانواده و تاثیر آن بر سبک زندگی خود موضوعی مهم است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در برخی موارد، صرفا با بازسازی خانه فعلی، نمی‌توان نیازهای خانواده را برآورده کرد و آنها باید به فکر مهاجرت باشند.

اگرچه این موضوع در ایران چندان رسم نیست و آرشیتکت‌ها پیش از تخمین برآیند اجرایی، در اکثر موارد به فکر شکار پیشنهاد هستند. بسیاری از اوقات فرهنگ مجتمع یا محله برای برخی از افراد یک اولویت است. نزدیکی به مراکز خرید یا تفریحی. تجربه فرزندان از فضای منزل. نزدیکی به مدرسه فرزندان یا وجود محیط‌های ورزشی. این‌ها همگی باید نیازسنجی شود.

۶. نیازهای جسمانی اعضای خانواده

سلامت و نیازهای جسمانی اعضای خانواده خود را ارزیابی کنید. اینجاست که همه چیز شخصی‌تر می‌شود. مثلا در بسیاری از خانه‌ها افراد سالمند یا برخی اعضا که شرایط جسمی و حرکتی مطلوبی ندارند، در صورت عدم توجه به ارتفاع یا سطوح ناهموار، مشکل خواهند داشت. بنظر می‌رسد تفاوت یک معمار یا یک تیم متخصص و حرفه‌ای در بازسازی ملک توجه به این نکات باشد.

۷. پویایی و جریان خانواده

پویایی و جریان خانواده خود را تجزیه و تحلیل کنید. و در واقع در هر زمانی که قصد بازسازی آن را دارید باید به جریان خانواده و اعضای خانه فکر کنید و این موضوع در بازطراحی بسیار مهم است. مخلص کلام توجه به الگوهای ترافیکی درون خانه بسیار ضروریست.

تخریب یا حفظ یک دیوار تاثیر گذار خواهد بود. توجه به این نکته که آیا کسی از اعضا خانواده به یک دفتر آرام و دور از مرکز فعالیت خانواده نیاز دارد؟ موارد این چنینی می‌تواند آثار کیفی پس از بازسازی منزل را کم کم نمایان کند. مثلا باید فکر شود آیا فضای ذخیره سازی کافی در هر اتاق وجود دارد و از این دست.

۸. بحث انرژی

نیازهای حوزه انرژی را خیلی دقیق ارزیابی کنید. بحث هوشمندسازی خانه‌ها و امکانات متداول و راهکارهایی که این سبک از بهینه‌سازی در اختیار ما گذاشته، توانسته کمک شایانی به بحث کنترل انرژی و هزینه‌ها کند. در این خصوص می‌توانید سری به مقاله هوشمند‌سازی خانه‌ها بزنید.

۹. تخمین هزینهها

هزینه‌های بازسازی را در مقابل خرید خانه جدید محاسبه کنید. برآورد این موضوع می‌تواند به یک تصمیم استراتژیک کمک کند. هزینه‌های پنهان یا غیر مستقیم بازسازی و نوسازی، از مصالح تا لوازم خانگی جدید، دستمزد کارگران و پیمانکار و هر مورد دیگری را حتما در یک لیست منظور کنید.

همچنین در نظر بگیرید که آیا خانه جدید در سه تا پنج سال آینده نیاز به تعمیرات اساسی دارد یا سقف جدید یا سیستم تهویه مطبوع و از این دست موارد. در عین حال، مشخص کنید که در یک بازسازی برای چه چیزی باید هزینه شود یا نباید شود. آنچه می‌خواهید انجام شود با آنچه باید انجام شود بسیار فرق دارد. متخصصان این حوزه باید بتوانند گزینه‌هایی را در اختیار شما قرار دهند تا به شما کمک کند کلیت پروژه با کیفیت و مقرون به صرفه پیاده‌سازی شود.

منبع:https://www.khaneanzali.com/

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید